GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Omegawax™ Capillary GC Column, df 0.50 μm
Omegawax™ capillary GC column may be used for herbicide determination using In-tube Solid-phase microextraction (SPME).
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL59 Capillary GC Column, df 0.08 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1.2 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
MilliporeSigma™ Supelco™ PAG Capillary GC Column, df 0.25 μm
PAG Capillary GC Column may be used for the separation of aliphatic alcohols on a polar stationary phase.
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-1MS GC Columns
Use this low bleed nonpolar column for GC/MS environmental analyses that require high temperature and an inert phase.
| Stationary Phase | Trace™ TR-1 MS |
|---|---|
| Polarity | Non-Polar |
| Max. Temperature (Metric) | 340/360°C |
| USP Type | G1, G2, G38 |
| Product Line | TRACE |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS GC Columns
Manufactured for better column-to-column reproducibility
| Stationary Phase | Polyethylene Glycol |
|---|---|
| Max. Temperature (Metric) | 40°C to 250/260°C |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-225 GC Columns
Thermo Scientific™ TRACE TR-225 GC Columns offer reliable and reproducible performance.
| Stationary Phase | Trace™ TR-225 |
|---|---|
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC for Fatty Acid Methyl Esters (FAMEs),GC for Carbohydrates,GC for Neutral Sterols |
| Max. Temperature (Metric) | 230/250°C |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns
General-Purpose Columns for Alcohols, Oxygenates, PCB Congeners (e.g., Aroclor Mixes), Pesticides, and Fragrance Compounds
Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND S GC Columns
Choose this mid-polarity PLOT column with essentially no particle release for consistent, reproducible analysis of non-polar and polar compounds.
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND S |
|---|---|
| Polarity | Mid-Polar |
| For Use With (Application) | GC for Non-Polar and Mid-Polar Compounds |
| Max. Temperature (Metric) | Up to 200°C |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 3 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Max. Temperature (Metric) | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | Equity |
Restek™ Rtx-1 F and F Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for flavor and fragrance compounds. Rtx-1 F and F columns are tailored to match the selectivity required in the industry, while offering excellent thermal stability.
| Polarity | Non polar |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |
Restek™ Stabilwax™ Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyethylene glycol phase resists damage from oxygen or moisture
Restek™ Rtx™-VMS Capillary Columns: With Cage
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide complete separation of all U.S. EPA Method 8260 compounds in less than 18 minutes
| Includes | Cage |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +240/260°C |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| Max. Temperature (Metric) | 350°C |